Witaj na stronie Zgierskiej Karty Mieszkańca!
Poznaj korzyści

FAQ - pytania i odpowiedzi

 

ZGIERSKA KARTA MIESZKAŃCA:

▪️ Jaki jest czas oczekiwania na Zgierską Kartę Mieszkańca?

Odpowiedź: Czas oczekiwania na kartę to maksymalnie 30 dni. Jednak staramy się, by był to najwyżej tydzień.

 

▪️ W jaki sposób informujecie o tym że karta już gotowa do odbioru? 

OdpowiedźZostaną Państwo poinformowani mailowo lub telefonicznie. Punkt odbioru karty znajduje się pod adresem: ul. Narutowicza 29, Zgierz.

 

▪️ Do kiedy ważna jest Zgierska Karta Mieszkańca?

Odpowiedź: Od maja 2024 r. przedłuża się kartę na jeden rok. Składając wniosek o przedłużenie karty, należy załączyć skan dokumentu potwierdzającego opłacanie podatków w Zgierzu.   

 

▪️ Gdzie mam zalogować swoją kartę?

Odpowiedź: Jeśli składacie wniosek o wydanie karty w formie fizycznej, nie ma takiej potrzeby. Po odebraniu karty możecie Państwo się nią posługiwać wszędzie tam, gdzie ona działa. Natomiast po złożeniu wniosku o wydanie karty wyłącznie w formie elektronicznej (online), musicie ściągnąć na swój smartfon bezpłatną aplikację Miasto Zgierz. Zgierska Karta Mieszkańca jest zintegrowana z tą aplikacją. 

 

▪️ Podczas składania wniosku o kartę wyświetlił się komunikat o wcześniejszym użyciu mojego numeru PESEL. O co chodzi?

Odpowiedź: Ponieważ system Zgierskiej Karty Mieszkańca zawiera w sobie wcześniej utworzone bazy danych: Zgierskiej Karty Seniora i Zgierskiej Karty Dużej Rodziny - możliwe, że osoba posiadająca jedną z tych dwóch starszych kart widnieje już w systemie. W takim przypadku należy zgłosić się osobiście do Zgierskiego Centrum Seniora przy ul. Narutowicza 29. Sprawa zostanie natychmiast wyjaśniona.

 

▪️ Czy mogę odebrać Zgierską Kartę Mieszkańca w imieniu innej osoby pełnoletniej, która złożyła wniosek o jej wydanie?

Odpowiedź: Tak, ale z odpowiednio napisanym upoważnieniem. Działa to jak na poczcie przy odbiorze przesyłki poleconej: upoważnienie musi zawierać dane (nazwisko, numer dowodu osobistego) zarówno osoby, która złożyła wniosek o kartę i upoważnia kogoś do jej odbioru, jak też samej osoby odbierającej.

WAŻNE: Osoba upoważniona do odbioru Zgierskiej Karty Mieszkańca musi mieć przy sobie swój dowód osobisty - i okazać go wraz z upoważnieniem. 

 

DZIECKO:

▪️ Czy dla dzieci też trzeba składać wniosek o kartę, czy może one są "wliczane" w kartę dorosłego?

Odpowiedź: Trzeba składać oddzielny wniosek. Zgierska Karta Mieszkańca jest podzielona na kategorie wiekowe.

 

▪️ Jak założyć kartę dla dziecka?

Odpowiedź: O wydanie Zgierskiej Karty Mieszkańca dla osoby niepełnoletniej wnioskuje rodzić lub opiekun prawny. W elektronicznym wniosku - tam, gdzie podaje się dane posiadacza karty - dorosły wpisuje dane dziecka. Wpisany numer PESEL dziecka od razu powoduje, że formularz wniosku dostosowuje się automatycznie: pojawia się "Junior" w polu "Rodzaj karty", a niżej pojawia się część dodatkowa: Dane rodzica / opiekuna prawnego. Po złożeniu wniosku, gdy zostanie on rozpatrzony pozytywnie, wiadomość o przyznaniu karty przyjdzie jako e-mail do osoby składającej wniosek - czyli dorosłej. 

 

▪️ Co w przypadku kiedy dziecko ma jednego opiekuna prawnego?

Odpowiedź: Wymagane są dane tylko jednego opiekuna. W pole "Dane posiadacza karty" wpisuje się dane dziecka, w pole "Dane rodzica / opiekuna prawnego" dane tylko jednego opiekuna, w tym numer swojej karty.

 

SENIORZY:

▪️ Czy posiadacz Zgierskiej Karty Seniora musi składać wniosek o wydanie Zgierskiej Karty Mieszkańca?

Odpowiedź: Nie musi. Zgierska Karta Seniora nie straciła swojej ważności. Ale Zgierska Karta Mieszkańca ma w sobie wszystkie korzyści wynikające z posiadania Zgierskiej Karty Seniora.

Wszystkich Państwa, którzy dotąd nie wyrobili sobie Zgierskiej Karty Seniora, zapraszamy do składania wniosków o wydanie Zgierskiej Karty Mieszkańca w wersji "Senior". Otrzymujemy dokładnie te same korzyści!

 

TRANSPORT:

▪️ Czy posiadanie Zgierskiej Karty Mieszkańca daje zniżkę na przejazdy komunikacją miejską MUK?

Odpowiedź: Tak! Zgodnie z decyzją zgierskich radnych (podjętą na LXX Sesji Rady Miasta Zgierza, w grudniu 2023 roku) posiadacze Zgierskiej Karty Mieszkańca są uprawnieni do 10% ulgi w miejskiej komunikacji autobusowej na terenie Gminy Miasto Zgierz oraz na liniach autobusowych objętych porozumieniami międzygminnymi: linie 2 BIS i 10, dla których organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest Gmina Miasto Zgierz.

WAŻNE: Ulgi dla posiadaczy Zgierskiej Karty Mieszkańca dotyczą TYLKO biletów okresowych (tzw. migawek), normalnych i ulgowych, zakupionych w systemie elektronicznym. 

WAŻNE: Zakupić lub doładować migawkę ze Zgierską Kartą Mieszkańca (czyli z ulgą) można TYLKO w następujących punktach stacjonarnych MUK: w siedzibie spółki na Placu Kilińskiego 7, przy ul. Gałczyńskiego, przy ul. Kolejowej, w Ozorkowie - punkt MUK. 

Załącznik (treść uchwały):

PDFUchwała nr LX8432023 w sprawie korzystania z ulg w MUK.pdf (572,44KB)

 

▪️ Czy zniżka obowiązuje też dla migawki "Wspólny Bilet Łódzko - Zgierski" oraz na przejazdy liniami autobusowymi 6 i 61 poza granice Zgierza?

Odpowiedź: Na ten moment - nie.

Trwają rozmowy z łódzkim MPK w sprawie objęcia rabatem Zgierskiej Karty Mieszkańca także migawek "WBŁ-Z", o ewentualnych zmianach będziemy na bieżąco informować. Natomiast jeśli ktoś nabędzie ze zniżką migawkę na wszystkie zgierskie linie autobusowe, albo tylko na linię 6 lub 61, na przejazdy do granic miasta Zgierza, rabat 10% jak najbardziej będzie obowiązywał.

 

▪️ Czy kupując migawkę w automacie w autobusie będzie wiadomo, że osoba ją nabywająca ma takową kartę?

Odpowiedź: Nie, aktualnie zniżki na kartę można otrzymać, kupując migawkę w Miejskich Usługach Komunikacyjnych na placu Kilińskiego w Zgierzu.

 

ZAMELDOWANIE:

▪️ Jeśli jestem jednocześnie zameldowany i zamieszkały pod danym adresem, to jaki "Rodzaj zamieszkania" w tej rubryce powinienem wybrać, zamieszkały czy zameldowany? Czy ma to na coś wpływ?

Odpowiedź: Jeśli jesteście Państwo zameldowani w Zgierzu, to proszę zaznaczyć "zameldowany". Jeśli zamieszkujecie w Zgierzu i rozliczacie tu podatki, to prosimy wybrać pole "zamieszkały".

 

PARTNERZY:

▪️ Czy Partnerzy Zgierskiej Karty Mieszkańca przyjmują wnioski na jej założenie?

Odpowiedź: Nie! Osoby zainteresowane założeniem Zgierskiej Karty Mieszkańca składają wnioski poprzez formularz na stronie internetowej karta.miasto.zgierz.pl lub osobiście, w siedzibie Zgierskiego Centrum Seniora przy ul. Narutowicza 29.